Vývoj android systému se poněkud zadrhává a postrádá inovaci
Vývoj androidu tak trochu zamrzl a dlouho už nic inovativního nepředvedl. Mezitím Apple přidává vše, co má Android a upravuje si to k obrazu svému.
Když android začínal, tak se stavěl zájmena na tom, že jde o svobodný systém a spoustu věcí jste mohli upravit a předělat. Android byl prvním systémem, který dorazil právě s widgety, živou tapetou, s možností upravovat uzamčenou obrazovku nebo dokonce always-on displej.
Apple se svým systémem iOS byl přesným opakem, tedy takové možnosti neposkytoval a byl víceméně uzamčeným systémem. Apple byl ve světě znám jako tyran a Google zase jako společnost se systémem, který je svobodný. Nicméně tohle se poslední léta začalo obracet.
Telefony iPhone začínali získávat funkce, které měl Android a nyní se Android nikterak dále nevyvíjí a poslední systémy jsou většinou pouze o grafické úpravě. Apple vytvořil několik kroků k úpravám ve svém systému a umožnil tuto úpravu provádět uživatelům.
Widgety na uzamčené obrazovce
Co by se dalo vyzdvihnout Applu, tak jsou widgety na uzamčené obrazovce. Na systému Apple si třeba na zamčenou obrazovku přidáte widget počasí, takže nemusíte telefon odemykat a vidíte vše potřebné, což u Androidu není možné. Teoreticky však Samsung nabízí widgety na uzamčené obrazovce. Myšlenkou widgetů na zamčené obrazovce je právě ta, že jednoduše otočíte telefon, podíváte se a nemusíte s ním nijak zacházet.
Android na toto vůbec neodpověděl a nevíme, jestli možnost přidá. Samsung ji má, ale Samsung má toho mnohem více oproti klasickému standardu Androidu, protože takovou možnost nemá ani Google Pixel.
Problém s notifkacemi
Celkem neřešitelný problém s notifikacemi. Co Android začal zabudovávat do svého systému různé prvky, které dokážou zrušit aplikací v pozadí, protože využívá spoustu energie, je naprosto neskutečné. Navíc vás o tom ani neinformuje a rovnou aplikaci zruší. Prakticky se stane to, že vám dorazí e-mail a vy ho nevidíte, protože na pozadí aplikace neběží a vy si myslíte, jak se nic neděje. Poté otevřete aplikaci pro e-maily a nestačíte se divit.
Nejde jenom o e-maily, ale i jiné věci. Notifkace jsou v Androidu jak na divokém západě. Nejhorší na tom je to, že abyste vypli takové šetřiče baterie pro aplikace a umožnili systému tyto aplikace vypínat, tak se možnost schovává až v útrobách systému v sekci pro experty. Běžný uživatel tak nemá šanci tuto funkci vypnout.