TSMC bude pokračovat ve výrobě čipů Huawei

TSMC bude i nadále pokračovat ve výrobě čipů pro společnost Huawei HiSilicon (stojí za návrhem svých čipů) a to i přes všechny zákazy.

Kirin 710

Huawei HiSilicon navrhují své čipy a modemy, které pak nechávají vyrábět v TSMC, kde vlastně vyrábí všichni a to jak Apple, tak i třeba Samsung. Tiskový mluvčí společnosti TSMC řekl, že ve spolupráci s Huawei budou i nadále pokračovat a to i přes veškeré zákazy, které Amerika uvaluje.

Nicméně problémem je ARM. Čipy Kirin využívají designy ARM pro procesory (Cortex) a grafiku (Mali), což je velký problém. Nicméně HiSilicon může v současné chvíli vyrábět nynější modely a možná i další následující čipy v řadě.

Čip Kirin 985 není ohrožen

Podle zdroje v BBC společnost ARM (sídlící v UK) řekla, že čip Kirin 985 nebude tímto zákazem nijak ovlivněn. Tento čip se má objevit v Huawei Mate 30, avšak v té době nebude moci mít Android, takže Huawei musí dorazit se svým systémem a také alternativou k obchodu Google, což už firma také má.

Čip Kirin 980
Čip Kirin 980

V lednu společnost odhalila první 5G čip na světě, který měl být umístěn v různých základních stanicích. Nicméně čip disponuje ARM designem, takže v této chvíli je rozvoj sítí 5G trošku ohrožen. Až to trošku vypadá, že původně zákaz na ARM design byl cílen právě na tyto čipy, aby Čína nerozšiřovala své působení v 5G. Bohužel rukojmí jsou lidé a to jak s telefony Huawei, tak i s rozšířením 5G sítě.

V Americe 5G spustili, ale je tam problém

Je to velká škoda. Americe podle toho unikla tato technologie a Čína Ameriku předběhla, což se Americe nelíbí a tlačí na spojence, aby jejich 5G nepoužívali a nabízejí všude své technologie od AT&T, které nejsou příliš otestované v provozu. Navíc v Americe tuto síť spustili, ale frekvence je blízko té, které používá armáda a mohou se navzájem rušit. Tady jde jasně vidět, jak na rychlo Amerika 5G spustila ve své zemi.

Názor redakce

Popravdě nejsme z této války rádi. Jde o to, že CLA a takové věci mezi US a Čínou měly dopad jen na tyto dvě strany. Nicméně tohle co udělala US teď, tak si vzala rukojmí po celém světě. Navíc stále nedodali žádné důkazy, že Čína špehuje. Google, Apple, Facebook tohle dělá a už několikrát dostali pokuty za úniky informací. Ať si US s Čínou dělají co chtějí, ale neberou si za rukojmí celý svět a hlavně nemají co tlačit své spojence k názoru, který třeba ani spojenci s US nesdílí. Není to tak dávno, kdy EU řeklo, že si chtějí vyrábět své zbraně u sebe. US najednou pohrozilo sankcemi…

Zdroj