Snímač otisků prstů byl vzadu, vpřed, vzadu a na bocích
První telefon se snímačem otisků prstů byl Pantech Gl100 z roku 2004. Čtečku měl umístěnou uprostřed jeho D-Padu. Jedná se tak o první implementaci této funkce. Jednalo se o otvírací telefon (takové malé „V“). Ve všech těch letech se snímač objevil několikrát, ale nikdy nepřesáhla implementace 4 telefony během roku. Do roku 2013 tak biometrická […]
První telefon se snímačem otisků prstů byl Pantech Gl100 z roku 2004. Čtečku měl umístěnou uprostřed jeho D-Padu. Jedná se tak o první implementaci této funkce. Jednalo se o otvírací telefon (takové malé „V“).
Ve všech těch letech se snímač objevil několikrát, ale nikdy nepřesáhla implementace 4 telefony během roku. Do roku 2013 tak biometrická autentizace nebyl vůbec důležitá. Byl to však Apple, kdo jako první začal tlačit na tuto novinku. iPhone 5s byl jeden ze dvou telefonu, který měl snímač otisků prstů (vpředu) a druhý telefon byl HTC One Max (vzadu)
Další roky se tato funkce pouze rozšiřovala
V roce 2014 zde bylo celkem 33 telefonu, které disponovali snímačem otisků prstů. Vítězilo přední strana umístěni, ale v roce 2016 se to změnilo a vše se začalo dávat na zadní stranu mobilního telefonu. Je to jen kvůli velikosti displeje.
Huawei Mate 10 má obrovský podíl s obrazovkou na přední straně telefonu a zároveň má i snímač otisku na přední části telefonu. Avšak už to není vůbec dobré a je to velmi natěsno. Avšak až bude snímač otisků prstů pod displejem, tak to bude jiná podívaná.
K dispozici byly i snímače na stranách a to dělalo hlavně Sony, ale ne s nějakou exkluzivitou. ZTE, Huawei a Nexbit (v této chvíli vlastněny Razer) měl snímače na bocích v roce 2015.
Apple s iPhone X má 3D rozpoznávání obličeje (Face ID)
Právě zmenšení rámečku, zvětšení displeje na mobilních telefonech dohnalo výrobce k tomu, aby snímač přesunuli na zadní stranu. Apple se snažil určit nový směr a odejmout snímač otisků prstů úplně a místo toho chce zařadit snímač obličeje.
Souhrn
Je docela pravděpodobné, že snímač otisků prstů s námi bude ještě dlouho. Do chvíle, než se vymyslí snímač pod displejem, tak telefony je budou mít na zadní straně. Nicméně s nástupem Face ID je jen otázkou času, kdy začnou tuto autentizaci používat i jiní výrobci. Pak budoucnost snímače otisků prstů je otázkou.