Retro deskové hry: návrat klasiky a dávka nostalgie

Deskové hry mají v historii lidstva dlouhou tradici sahající až ke starověkým civilizacím. V průběhu času se vyvinuli do nespočtu různých podob, herních mechanik a žánrů. Věděli jste třeba, že Člověče, nezlob se! vychází ze hry Pačísí, jejíž původ sahá do Indie 7. století a možná ještě dále? Prší naproti tomu vzniklo podstatně déle, jeho […]

Deskové hry mají v historii lidstva dlouhou tradici sahající až ke starověkým civilizacím. V průběhu času se vyvinuli do nespočtu různých podob, herních mechanik a žánrů. Věděli jste třeba, že Člověče, nezlob se! vychází ze hry Pačísí, jejíž původ sahá do Indie 7. století a možná ještě dále? Prší naproti tomu vzniklo podstatně déle, jeho pravidla poprvé vyšla v roce 1958, ale zato se svou popularitou téhle rychlé karetce podařilo dobýt Evropu do pár let. 

Co si vlastně představíme, když se řeknou retro hry? Jsou to hry, které jsme milovali jako děti ve školních družinách a při deštivých večerech doma? Hry, co přináší nostalgii, jakmile vidíme obrázek na přední straně krabice? Hry, které měl nebo alespoň znal prostě každý, takže se mohlo začít hrát tady a teď? Asi se shodneme na tom, že když se řekne „retro hry“ vybaví se nám klasické deskovky a hry, které svým tématem nebo zpracováním navozují atmosféru dob minulých

Mezi herní klasiky patří původní, autentické verze her, tak jak je známe, ale i jejich novější reedice, které nabízejí zajímavá grafická zpracování nebo verze se známými postavami z filmů a seriálů. Retro deskové hry často pracují s jednoduchými pravidly a mechanikami, takže se rychle osvojí a rozvíjí interakci mezi hráči. Pro děti mohou být tyhle hry perfektním úvodem do světa deskových her.

Dostihy a sázky

Asi všichni známe legendární klasiku, Dostihy a sázky, nad kterou jsme trávili někdy i dlouhé večery. Původně vyráběná v Jablonci nad Nisou spatřila tahle hra světlo světa v roce 1983. Vedle novější reedice oprášily Dostihy a sázky ke svému 40. výročí také svůj původní design a nyní nabízejí přesně tu autentickou podobu, kterou si tak dobře pamatujeme z dětství. Pravidla jsou snadná, doprostřed herní desky se položí balíčky karet „Finance“ a „Náhoda“, hráči obdrží počáteční sumu dostihových bankovek a umístí své figurky na startovní pole. Poté postupují podle hodu kostky a plní úkoly na daných políčkách, případně kupují koně, trenéry a stáje. Jakmile některý ze spoluhráčů dojde na pole s vaším koněm, musí zaplatit návštěvu stáje. Pokud se vám podaří nakoupit všechny koně v jedné stáji, můžete na ně přidat dostihy a zvýšit tak cenu návštěvy stáje.

Pokud vás tématika dostihů baví, za pozornost stojí i novější rodinná párty deskovka Sázky, prosím!. V této hře sázíte na koně během dostihů, jejichž pohyb po dráze řídí hody kostkou, což zaručuje nepředvídatelný vývoj a napětí od začátku do konce. Pointa je v tom vsadit na vítězného koně v tu správnou chvíli. A díky svému designu si místečko mezi retro hrami zaslouží také.

Monopoly

Jednou z komerčně nejúspěšnějších zahraničních her jsou bezesporu Monopoly, ty byly poprvé publikovány v roce 1935, ale jejich původ sahá až do roku 1903. V dnešní době nabízejí Monopoly spoustu různých vydání, třeba verzi Junior upravenou speciálně pro dětské hráče od 5 let nebo verze inspirované různými zeměmi, kde nechybí ani ta naše (Monopoly – Česko je krásné), či dokonce verze s popkulturními tituly (třeba Monopoly se Star WarsMarvelovskou tématikou). Ani v tomto případě nejsou pravidla hry nijak složitá, hráči postupují po herním plánku podle hodu dvěma kostkami. Políčka představují ulice, které si hráči mohou zakoupit nebo vyhlásit aukci. Vedle toho jsou tu políčka, na nichž si musíte při vstupu vzít kartu z balíčku „Šance“ a „Náhoda“. Podobně jako u Dostihů i tady platí, že jakmile stoupnete na políčko, které vlastní spoluhráč, platíte mu nájemné. Cena nájemného se zvýší, jakmile hráč vlastní sadu ulic stejné barvy a začne na nich stavět domy a hotely. Hra tak chytře kombinuje strategii s dávkou štěstí při hodu kostkami.   

Hadi a žebříky

Další rodinnou klasikou, která je vlastně postavená na šťastné ruce při hodu kostkou, jsou Hadi a žebříky. V téhle svižné hře je vaším úkolem dostat zajíčka nahoru na poslední pole označené číslem 100. Princip je opravdu jednoduchý, hodíte kostkou a posunete se o daný počet políček, když skončíte na poli s žebříkem, okamžitě šplháte nahoru, jenže pokud dojdete na pole s hadem, sklouznete se po něm dolů a můžete vyrazit znovu. Jednoduchost a nepředvídatelnost hry zajišťuje, že se bude bavit celá rodina a věříme, že se nezůstane u jedné partie.

Prší

Takovou samostatnou odnoží retro her jsou ty karetní. Která se vám vybaví jako první? Za nás je to asi Prší. Vždy bylo jasnou volbou pro rychlou hru, málokdy se totiž setkáte s někým, kdo ji nezná, a navíc se dá přibalit kamkoli na cesty. Prší se typicky hraje s mariášovými kartami a cílem hry je zbavit se všech karet na ruce. Kromě své klasické varianty má také několik obměn, které zahrnují různé úpravy pravidel a přidávají tak speciální vlastnosti ostatním kartám, mění způsob ukončení hry nebo pracují s jinou sadou karet. Mezi některé varianty patří třeba rychlé prší (někdy tzv. „rychlík“), kde se rozdává 6 karet a hráč smí zahodit všechny karty stejné barvy nebo stejného čísla najednou, nebo zapojení spodka jako dalšího „měniče“, varianta se zeleným králem, po jehož zahrání si soupeř líže rovnou 4 karty a varianty zakončení hry, kdy hra nesmí být zakončena sedmičkou nebo naopak musí být zakončena pouze svrškem.

Kvarteto nebo Kanasta

Dalšími karetními klasikami jsou třeba Kvarteto nebo Kanasta. Kvarteto patří mezi klasické dětské hry a nabízí tak spoustu edic s motivy oblíbenými mezi dětmi nebo také naučnými prvky, kdy si při hře můžeme rozšířit například přírodopisné znalosti. Kanasta naproti tomu patří mezi karetky oblíbené především mezi dospělými. Hra vznikla v roce 1939, její vzdálenější historie ale není tak jasná a teorie se rozcházejí nejčastěji mezi dvěma možnostmi, a to mexickou hrou popsanou jako Conquian z poloviny 19. století a asijskou hrou, která má původ v čínském madžongu. Hraje se pomocí francouzských hracích karet což, podobně jako u Prší, zvyšuje jejich popularitu, protože vedle zmíněných her si s těmito baličky zahrajete i spoustu dalších. I u karetních her platí, že vedle typických designů nalezneme i jiné, nápadité ilustrace.

Člověče, nezlob se

Touto hrou jsme začínali, a proto je skoro povinností ji zmínit také nakonec – Člověče, nezlob se! pro spoustu z nás nejspíše představuje tu úplně první deskovou hru, se kterou jsme se kdy setkali. Nechybí v žádném souboru her a nejspíš ani v žádné herně. Je to jednoduché, snažíte se co nejlépe házet kostkou a posouvat své figurky cestou k domečku, to pravé vzrůšo ale přináší možnost soupeře vyhodit z políčka a poslat ho tak na úplný začátek cesty, a jak už to podle zákonu schválnosti bývá, soupeř vás vystrčí nejlépe dvě políčka před domečkem. Tahle legenda dokáže pobavit všechny napříč generacemi, rozproudí zábavu, a je skvělá i pro podporu zdravé soutěživosti a interakce mezi hráči. Také Člověče, nezlob se! existuje v různých edicích s pohádkovými ilustracemi, nápaditými zpracováními s figurkami v podobě zvířat nebo ovoce, ale třeba také silvestrovskou variantou pro dospělé, kde je do hry zapojen alkohol. 

Šachy, Mikádo, Pexeso, Dáma nebo Piškvorky, je spousta her, které jsme nestihli zmínit, ale také by si to zasloužily. Všechny tyhle hry jsou zkrátka osvědčené generacemi a alespoň nějaká z nich si určitě místečko v knihovně zaslouží. Výhodou těchto her jsou množství různých zpracování a variant, takže si každý vybere přesně podle toho, co mu vyhovuje nejvíce. Často se také setkáme s vydáními v souborech her, kde jich najdeme i stovku najednou. Pokud přemýšlíte, co vybrat pod vánoční stromeček, nebo třeba hledáte něco pro svůj úvod do světa deskových her, či si prostě chcete zavzpomínat a dobře se pobavit, věříme, že při výběru budete mít šťastnou ruku.

Kvarteto, Člověče, nezlob se!, Dostihy a sázky… která z nich je tou vaší srdcovkou?