Pixel 7 a Tensor G2. Dobrá volba?
Google bude používat čipy Tensor i příští rok, avšak neustále zaostávají svým výkonem za Qualcomm i samotným Exynos. Nehledě na to, že Exynos čipy extrémně topí.
Samsung a Google zahájili své partnerství a Samsung vyvíjí pro Google své čipy. Proč Google nevyužil služeb Qualcomm a zakotvil zrovna u Samsungu? Původní první verze čipu Tensor exceloval hodně v umělé inteligenci, ale CPU a GPU byla tragédie.
Změní se to s novým Tensor čipem G2? Je potřeba podotknout, že Pixel 6 Pro je na světě už rok a lze tak hodnotit funkčnost Tensor čipu. Tensor je čip, který vzešel z Exynos 1280, jako základní model. Tensor čip byl slabší v porovnání s výkonem procesoru a GPU u starších Apple, Qualcomm a dokonce i MediaTek čipů. Tensor se hodně rychle zahříval, takže při nahrávání videa nastal problém. Tensor je však skvělý co se týče umělé inteligence, jako je magické mazání, real-time překlady a další.
Jak moc se tedy Tensor G2 liší?
Tensor G2 dostane o 100Mhz vyšší frekvenci mezitím co X1 pouzdro jáder dostane o 50Mhz vyšší frekvenci, což vede k nárustu výkonu o 10-15%.
Tensor G2 GPU je hodně vylepšen a má Mali-G710, který by měl být silný asi jako Dimensity 9000, ten pohání telefony jako je Asus ROG 6D Ultimate, Oppo Find X5 Pro. Jde o čipy, které se prodávají zájmena v Asii. Oproti předchůdci nabídne Tensor G2 vyšší výkon v oblasti grafiky o 20%.
Dále došlo na zlepšení jednotky TPU, což je Tensor procesní jednotka, která se stará zájmena o umělou inteligenci a jde o specialitu telefonu Pixel. Co se týče ISP čipu v novém Tensor G2, tak toho moc nevíme.
První generace čipu Tensor je o 30% pomalejší než A16 Bionic a Qualcomm Snapdragon Gen 1. Google však nepřesedlá na Qualcomm, ale je v plánu dokonce Tensor 3 a Samsung Exynos 1380, na kterém bude Tensor 3 v základu postaven.