Nejlepší dětské deskové hry roku 2022
Které dětské deskovky nás nejvíce zaujaly v roce 2022? To se dozvíte v našem článku na téma nejlepších deskových her nejen pro děti. V dnešním článku se mrkneme na malý výběr našich oblíbených dětských deskových her, které vyšly v roce 2022. Vybírali jsme je tak, aby témata pokrývala co nejširší záběr – od draků a […]
Které dětské deskovky nás nejvíce zaujaly v roce 2022? To se dozvíte v našem článku na téma nejlepších deskových her nejen pro děti.
V dnešním článku se mrkneme na malý výběr našich oblíbených dětských deskových her, které vyšly v roce 2022. Vybírali jsme je tak, aby témata pokrývala co nejširší záběr – od draků a podmořských hlubin, až po lovce mamutů. A aby si je užili nejen ti nejmenší, ale i jejich rodiče.
Deep Sea Adventure
Japonsko obecně nemá příliš velkou tradici ve vývoji a hraní deskových her, ale v posledních létech se tenhle trend začíná dostávat na špici. Pomalu, ale jistě se objevují další a další vydavatelé a designéři. Jedním z takových vydavatelů je společnost Oink Games, jejíž hra Deep Sea Adventure je mezi prvními vlašťovkami, které se v Evropě i Spojených státech dočkaly větší popularity.
V této hře se stanete potápěčem, který se snaží vyzvednout vzácné poklady z mořských hlubin. Celá herní plocha se skládá z destiček, které si seřadíte do cestičky. Nejméně hodnotné poklady na vás čekají hned na začátku, a ty nejcennější jsou samozřejmě až u dna. Ve svém tahu hodíte kostkami, popojdete o určený počet políček, a destičku, na které se zastavíte, si můžete vzít. Máte-li štěstí, čeká vás poklad nedozírné hodnoty. Má to však jeden háček. Možná víc, než jeden.
Za prvé: za každý žeton pokladu, který máte u sebe, se hodnota hozená na kostkách snižuje při pohybu o 1. To nezní tak zle, kdyby na nich nebyly jen čísla od jedné do tří. Jakmile už nesete poklady dva, spousta pohybu vám nakonec propadne jen kvůli nim.
Za druhé: Čím více hráčů, tím rychleji vám dochází vzduch. Ve svém tahu si říkáte, že není kam spěchat, ale jakmile po vás hraje už třetí hráč, začnete zjišťovat, si to musíte chtě nechtě zamířit zpátky na povrch.
A za třetí: Hráči se při pohybu přeskakují, jako by tam jejich políčko vůbec nebylo. Což je super, když si to míříte ke dnu. Ale když se ze všech sil snažíte vyšplhat na povrch s několika poklady, a všichni už jsou dávno v ponorce a nic vám výstup neusnadňuje, bývá to zpravidla hodně rychlý způsob, jak ze sebe udělat utopence. Deep Sea Adventure je malý jednoduchý adrenalinový zážitek pro všechny věkové skupiny.
Dragomino
Dragomino je zjednodušeným pokračováním slavného Kingdomina. Hry, která už byla dostatečně jednoduchá pro hráče od 8 let, a která nyní, ve své dračí verzi, dobývá metu her v ještě nižší věkové kategorii. Kluci z Blue Orange si evidentně chtějí budovat fanoušky už od raného věku.
Dragomino je variací na klasické domino, ovšem s několika obměnami. V první řadě si kostičky vybíráte z veřejné nabídky. Dílky na sobě nemají čísla (respektive tečky), ale různé barvy. Každá barva představuje území, kde se nachází určitý typ draků. A když přiložíte k sobě dva dílky stejné barvy, okamžitě na ně umístíte příslušné vejce. Dopředu ovšem netušíte, zda se z vašeho vejce vylíhne malý rozkošný dráček, a nebo zda je to ve skutečnosti pouhý pukavec. To zjistíte až v okamžiku, kdy jedno z vajec umístíte a otočíte ho lícem nahoru. Hra končí, jakmile se rozeberou všechny dílky. Kdo nasbíral dráčků nejvíce, stává se vítězem.
Věřte tomu nebo ne, i v tak jednoduché hře najdete prvky strategie. V každé barvě je totiž draků jenom sedm, a zbytek jsou pukavce. Žádná barva však nemá stejný počet vajec – červených je nejméně, a jistota, že nafasujete dračí mládě, je tak podstatně vyšší, než v případě vajec zlatých, kterých je celkem čtrnáct. Hra vás tak nutí přemýšlet, zda si brát barvy, které se ve hře vyskytují častěji, a nebo si vybírat dílky, které vám nabízí větší jistotu.
Karak
Karak je dnes už v podstatě klasika. Přesto nám nedá ho nezmínit. Poprvé se objevil v r. 2017, a od té doby trhá pulty tuzemských prodejců deskových her.
Stanete se hrdinou, který se vydává za dobrodružstvím do tajemných podzemních kobek plných zla a nezměrného bohatství. Váš úkol bude (zdánlivě) jednoduchý – probít se dungeonem, vylepšit si svou postavu jak to jen půjde, a při té příležitosti ukořistit co nejvíc pokladů.
V každém tahu položíte jeden dílek podzemí a přesunete tam svého hrdinu. Pokud je to místnost, vylosujete si z pytlíčku, co vás uvnitř čeká. Může to být klidně i poklad, ale s největší pravděpodobností na vás čeká pěkně vzteklá potvora. Poté hodíte dvěma kostkami, a pokud přesáhnete její sílu, porazili jste ji, a jako odměnu získáte výbavu, kterou měla u sebe.
Najdete tu speciální schopnosti každé postavy, léčivé fontány, zkrátka vše, co čekáte od typické diablovky. Jenom v balení pro nejmenší. Navzdory věkovému vymezení na krabici (od 7 let) je Karak hratelný i s mladšími dětmi. Někteří hráči jej doporučují už od 5 let..
Kulišák
Kulišák je jednoduchá detektivní hra, ve které se, coby detektivové, budete snažit zjistit, která liška ukradla slavný koláč paní Krupičkové. Budete pátrat po stopách, odhalovat podezřelé, a snažit se identitu zloděje odhalit dřív, než vám uprchne z města i s koláčem!
Na začátku hry rozmístíte na stůl všechny karty podezřelých lišek. Poté si náhodně zvolíte jednu kartičku kulišáka (alias pachatele), a tu vložíte do takového udělátoru, který vypadá jako… divná placatá krabička s páčkou 🙂
Ve svém tahu se rozhodnete, jestli budete pátrat a nebo jestli půjdete dál. Poté hodíte kostkami, a kolik vám padlo příslušných symbolů, o tolik můžete popojít svojí figurkou a nebo si prohlédnout stejný počet karet podezřelých. Když docapkáte na jedno z vyznačených políček, vezmete si žetonek předmětů a vložíte ho do toho slavného udělátoru, jak jsme popsali výše. Z obrázku si možná všimnete, že každý žeton má v sobě dírku nebo výřez. Poté zmáčknete páčku, a když se vám v tom výřezu / dírce ukáže zelená barva, znamená to, že pachatel má tento předmět na sobě.
A tímhle způsobem, tedy capkáním z místa na místo, sbíráním stop a pečlivým odkrýváním podezřelých, se snažíte odhalit skutečného pachatele, než figurka Kulišáka proputuje městem a zmizí vám nadobro.
Kulišák je family friendly nejen proto, že všichni hráči spolupracují, ale i z toho důvodu, že každá hra trvá nanejvýš 20 minut. Nemusíte tak u hraní trávit celý večer, a díky jednoduchosti a absenci textu si zvládnou hru zahrát i vaše ratolesti samy.
Les bratří Grimmů
Les bratří Grimmů je rodinná hra, v níž se stanete účastníky soutěže o titul královského inženýra. Slavná tři prasátka už jsou bohužel senilní, ale díky tomu svitlo světélko naděje i na vás! Konečně dostanete příležitost ukázat, že i vy máte stavitelské střevo!
Vaším cílem bude postavit tři domky dříve, než ostatní hráči. Samozřejmě, že ke stavbě budete potřebovat materiál – na výběr budete mít slámu, dřevo a cihly po vzoru svých úspěšných předchůdců.
Ve svém tahu si jednoduše vyberete, do které ze čtyř oblastí půjdete sbírat materiál. Na poli naberete slámu, v lese dříví, a cihly v cihelně. Pak tu máte ještě čtvrtou lokaci, a tou je tržiště. Zatímco jinde máte všeho habaděj, na trhu vás čeká od každé suroviny trochu. Vtip je v tom, že pokud se dva hráči sejdou na jednom místě, musí se o věci spravedlivě rozdělit. Takže se snažíte odhadnout, kam který hráč půjde, a to nejen proto, abyste nafasovali co nejvíc zdrojů, ale i z toho důvodu, že každý hráč může zahrát ve svém tahu kartu pohádky. Karty pohádek často skrývají pasti, příšery a další nástrahy, které zákeřně číhají na jedné z lokací, a sesypou se na první blázny, kteří si tam dovolí vkročit. Čeká na vás velký zlý vlk, trol pod mostem a dokonce drak.
Na cestě za slávou vám pomohou karty pomocníků, kteří vám propůjčí své schopnosti. A pokud byste měli pocit, že soupeřův pomocník je lepší, než ten váš, můžete při příštím dobírání poslat nového pomocníka k němu, a zahnat toho, který vám působil tolik problémů. Les bratří Grimmů je jednoduchá, ale zábavná taktická blafovačka, kde vám vaši “dobří sousedé” půjdou po bůčku víc, než kdejaký zlý vlk.
Prehistories
Ve hře Prehistories se stanete pravěkými lovci, kteří denodenně vyrážejí na lov, a posléze zdobí stěny své jeskyně roztodivnými malbami, které vyprávějí příběhy o jejich udatnosti a úspěších.
V každém kole si z ruky vyberete libovolné karty lovců vašeho kmene, přičemž každá z nich je označená číslem. Poté všichni hráči současně vyloží vybrané karty na stůl. Hráč s nejnižším součtem hodnot hraje jako první. Problém je v tom, že jeho součet se musí vejít do určitého limitu, za který si bere do ruky tetrisový dílek. Čím nižší součet, tím menší dílek. A pokud je jeho součet příliš nízký, může utrpět zranění a v příštím kole si lízne o jednoho lovce méně.
Zmiňované tetrisové dílky představují malby, které malujete na zeď své jeskyně, a snažíte se jimi splnit předem stanovené cíle – například zaplnit řadu či sloupec, propojit malbou svá totemová zvířata, a tak dále. Kdo se jako první zbaví totemů za splněné cíle, zvítězí.
Ač to může znít přesložitěle, věřte, že není. Hra je opravdu taktická, chytrá, cíle se různí při každém hraní, a jejich variabilita je veliká. A užijí si to jak děti, tak i dospělí.