Jak fungují a k čemu slouží chytré hodinky?
Jak fungují hodinky a kčemu nám tedy slouží? Co nabízejí víc, než klasické hodinky, které nejsou takto chytré? Pojďme se podívat, jaký je například rozdíl mezi fitness náramkem a chytrými hodinkami.
Hodinky byly po dlouhou dobu chápány jakožto předmět, který měl za úkol lidem především kdykoliv říci, kolik je hodin. Postupně se k nim přidala rovněž funkce estetická, která mnohdy symbolizovala a dále symbolizuje finanční či sociální status člověka, který je na svém zápěstí nosí.
Všichni ostatně známe třeba to, když se říká, že pánské hodinky by měly mít zhruba hodnotu jeho měsíčního platu. Nicméně v současné době, kdy žijeme v technologicky vyspělém věku plném různých moderních zařízení, přichází na řadu i další funkce, a to digitální. Vedle notebooků a tabletů máme chytré telefony, chytré brýle, ale i chytré hodinky. A právě na ně je zaměřen tento článek.
Podíváme se tudíž na to, co to takové chytré hodinky jsou a co všechno umí. Dodejme, že se pro chytré hodinky vžil také anglický název smartwatch, který používáme v běžné komunikaci.
Jak chytré hodinky fungují?
Chytré hodinky se v současnosti propojují s chytrými telefony na bázi Bluetooth, tudíž technologie, která je tu s námi už desítky let a v podstatě poskytuje bezdrátovou komunikaci mezi jednotlivými elektronickými zařízeními. Podobně se aplikuje také v případě bezdrátových sluchátek nebo třeba i klávesnic.
Nicméně ty nejlepší chytré hodinky už fungují i bez podpory telefonu. Jakmile je uživatel „spáruje“, dostane poté synergii, kterou tato kompatibilita nabízí. V praxi to pak znamená, že dostává notifikace či upozornění o příchozích hovorech. Můžete za pomoci hodinek ovládat ale třeba i hudební přehrávač a některé další aplikace jako navigaci nebo je využívat jako budík. Pakliže se zaměříme na operační systém využitý v jednotlivých hodinkách, je to totožné jako v případě systémů, které známe z notebooků, telefonů a tabletů, jimiž jsou tři nejdůležitější, a to Android, iOS a Windows.
K čemu chytré hodinky slouží?
Chytré hodinky neboli smartwatch rozdělujeme v podstatě na několik základních typů, a to podle jejich funkce a využití. Těmi jsou řekněme stylové, sportovní, na telefonování a smartwatch, jenž využívají technologii NFC.
Tato technologie v podstatě nahrazuje platební karty. V zásadě pouze přiložíte zápěstí k terminálu a máte zaplaceno. Jednoduché. Elegantní hodinky se hodí pro běžné nošení, a proto kladou důraz spíše na design než na funkci.
Oproti tomu sportovní hodinky jsou využitelné pro sport a volnočasové aktivity. Jsou typické svou větší odolností a obvykle také vybaveny funkcemi monitorování pohybu, spánku apod. Existují rovněž hodinky s krokoměrem.
Fitness náramek vs. chytré hodinky
Když se pak zaměříme na otázku, zda si v případě sportovní aktivity vybrat spíše smartwatch nebo sportovní náramek, tak v tomto souboji přeci jen vítězí možná spíše náramek, který se dá pořídit už za několik stovek Kč, přestože obecně disponuje menším spektrem funkcí a hodí se převážně pouze pro monitoring sportovní aktivity a spánku.
Dalším plusem náramků je pak jejich výdrž, jelikož baterie po nabití vydrží až dva týdny, zatímco v případě chytrých hodinek se bavíme maximálně o pěti dnech, nicméně to se postupným vývojem zlepšuje. Velice při tomto výběru záleží na typu sportu či fyzické aktivity, kterou hodláte provozovat a jaké máte nároky na data, která chcete získat.
Dodejme, že chytré hodinky v současnosti nabízí celá řada výrobců, a to v rámci různého cenového rozpětí a funkcí, jenž smartwatch nabízí. Je jen na vás, jaké si vyberete a k jakému účelu je budete posléze využívat.
Tak jako tak, jsou velice stylovým módním doplňkem, který však přináší i zajímavé možnosti kompatibility s dalšími chytrými zařízeními. Chytré hodinky budou mít pravděpodobně do budoucna tendenci nahradit klasické mobilní telefony. Výrobci již nyní nabízejí takové modely, které můžeme takřka považovat za miniaturní mobilní telefony.