Evoluce Androidu – část 4
Již jsme se dostali do roku 2015, kdy byl vytvořen systém Android 6.0 M. Tento systém je na většině mobilních telefonu společně s předchozí verzí Android 5.0 Lollipop. Android 6.0 – s kódovým označením Marshmallow Datum vydání: 5. října 2015 Systém nově nabízí tlačítko, při kterém podržíte „domovské“ tlačítko na obrazovce a přistoupíte na kartu […]
Již jsme se dostali do roku 2015, kdy byl vytvořen systém Android 6.0 M. Tento systém je na většině mobilních telefonu společně s předchozí verzí Android 5.0 Lollipop.
Android 6.0 – s kódovým označením Marshmallow
Datum vydání: 5. října 2015
Systém nově nabízí tlačítko, při kterém podržíte „domovské“ tlačítko na obrazovce a přistoupíte na kartu „Google Now“. Je zde i velepšení zabezpečení, které definují, co chcete sdílet a kam má mít co přístup.
Nově je zde Doze mód, který redukuje rychlost procesoru ve chvíli, kdy je displej vypnutý. Mód funguje s kombinací s App Standby, která má pomoci prodloužit životnost baterie. Je zde poprvé nativní podpora snímače otisků prstů.
Možnost vyhledávat aplikace, mód nerušit, USB-C podpora, 4K displej mód pro aplikace, experimentální multi-okno.
Android 7.0 – s kódovým označením Nougat
Datum vydání: 22. srpna 2016
V tomto systému se začíná Android soustředit na emotiony. K dispozici je 1500 emotionů a to včetně 72 nových v různých barvách a sestřizích.
Nově je zde podpora, aby běžely dvě aplikace na obrazovce vedle sebe. Funguje tady tedy rozdělená obrazovka a zároveň přichází nové Vulkan API rozhraní, které vylepšuje herní zážitek optimalizovanou 3D grafikou. Přichází i Daydream virtuální realita platforma.
Je zde nově možnost si přiblížit obrazovku, vylepšen prohlížeč souborů, obraz v obraze pro Android TV, notifikace při přílišném čerpání baterie.
Android 8.0 – s kódovým označením Oreo
Datum vydání: 21. srpna 2017
Oreo vyšel minulý rok a prozatím se nedostal na dostatek zařízení, jelikož aktualizace u Google jsou docela pomalé. Nově je tady třeba funkce Android Instant Apps a tedy možnost si aplikaci vyzkoušet bez instalace. Nechybí ani notifikační tečky, podpora obraz v obraze.
Podpora Unicode 10.0 emoji (5.0) a následná výměna veškerých čtvercových emoji za kulaté, se stínem. V novém systému Android Oreo je Project Trable, což je asi největší změna v tomto systému. Jedná se o modulární architekturu, což pro výrobce znamená rychlejší aktualizace na své zařízení, protože nebudou muset pokaždé předělávat celé jádro. Zároveň je vylepšený boot a to až 2x rychlejší.
Podpora více displejů, Google Play Protect, který chrání proti malwaru, možnost si stáhnout fonty, Wi-Fi Asistent, ukazatel baterie ze zařízení připojené přes bluetooth (třeba chytré hodinky), nový Android Oreo Go Edition pro telefony s méně jak 1GB RAM, navigační tlačítka mohou zmizet ve chvíli, kdy se nepoužívají.
Android 9.0 – s kódovým označením Android P
Datum vydání: beta 1 8. května 2018
Android P je v této chvíli ve fázi testování a přijde s nativní podporou nových trendů jako je třeba výřez v telefonu nebo gesta.
Google odhalil systém Android P oficiálně
Nový systém nabídne nové uživatelské rozhraní pro rychlý přístup do nastavení. Čas byl přemístěn na levou stranu v oznamovací liště. Nový zamknutý mód, který vypíná biometrickou autentizaci v případě, že už byl telefon jednou aktivován.
Zahnuté rohy napříč celému UI, redesignován slider pro hlasitost, procenta kolik zbývá baterie se již zobrazují na „Always-On Displeji“ (měli jsme zato, že to již funguje teď). Jsou zde i experimentální funkce, které jsou prozatím skryté. Jedná se o redesign stránky o telefonu v nastavení nebo automatické zapnutí bluetooth ve chvíli, kdy řídíte.
Android ušel opravdu dlouhou cestu a tady jde jasně vidět, že Google úzce s výrobci spolupracuje tak, aby nakonec mohl vydat kvalitní, kompatibilní systém napříč jednotlivé mobilní telefony nebo tablety či dokonce TV. Systém je univerzální a není tedy jako iOS, který Apple má jen pro své telefony Apple.
Děkujeme za pozornost při čtení našeho seriálu o systému Android
Tímto jste prošli všechny verze systému Android a víte, jak to celé začalo. Článek byl vytvořen a provázán k 10.7.2018. Pokud vás něco zajímá z jakékoliv části, tak se můžete přes seznam proklikat zpátky.
-
Evoluce Androidu – část 1
-
Evoluce Androidu – část 2
-
Evoluce Androidu – část 3
-
Evoluce Androidu – část 4