Evoluce Androidu – část 3
Další pokračování evoluce systému Android. Dostáváme se již do stádia, kde uživatelské rozhraní bylo mnohem jednodušší a hezčí. Celkový výkon systému byl vyšší a přibylo hned několik podpor. Android 4.0 – s kódovým označením Ice Cream Sandwich Datum vydání: 18. října 2011 Už je to téměř 7 let od vydání zajímavého systému Android 4.0. Tato […]
Další pokračování evoluce systému Android. Dostáváme se již do stádia, kde uživatelské rozhraní bylo mnohem jednodušší a hezčí. Celkový výkon systému byl vyšší a přibylo hned několik podpor.
Android 4.0 – s kódovým označením Ice Cream Sandwich
Datum vydání: 18. října 2011
Už je to téměř 7 let od vydání zajímavého systému Android 4.0. Tato aktualizace disponuje funkcemi z verze Android 2.3 a Android 3.0. Vše v jednom systému. Navíc je tady hardwarová akcelerace uživatelského rozhraní s podporou chytrých telefonu a tabletů.
K dispozici jsou nově navigační tlačítka přímo na obrazovce. To tu v minulosti nikdy nebylo. Taktéž je zde zaveden nový font Roboto, widgety jsou ve své vlastní záložce a možnost přesouvání stylem chytnout a pustit.
Je zde k dispozici si taktéž nastavit limity pro využitelnost dat a to tak, když se k limitu budete blížit, tak byla možnost data vypnout nebo pouze upozornit.
Android Beam získal podporu NFC čipů. Fotoaparát u chytrého telefonu se taktéž dočkali vylepšení. Díky optimalizaci se již nestává to, že by se pohyb na obrazovce při fotografování, zasekával, k dispozici je i časová smyčka nebo panorama mód. Dále je zde možnost udělat Zoom nebo nahrávat v 1080p. Je zde také editor fotografií, takže si svou fotku můžete upravit.
Ice Cream Sandwich taktéž představil možnost odemykání tváří. Funkce, která povoluje uživatelům odemknout telefon za pomoci rozpoznávacího software (v té době asi žádný takový software nebyl). Apple Face ID s tímto přišel až o 6 let později a to po úpravě softwaru i hardwaru.
Je zde krom toho všeho nová šablona pro vzhled galerie, Wi-Fi Direct, Android VPN Framework, možnost dělat snímky obrazovky, přistupovat k aplikaci přímo ze zamknuté obrazovky.
Android 4.1 – s kódovým označením Jelly Bean
Datum vydání: 9. července 2012
Jelly Bean představilo projekt Butter, což mělo narážet na to, že výkon bude svižný a také nové funkcionality do uživatelského rozhraní. Nechybí ani fixní FPS na 60. Trojitý buffer, CPU boost a mnohem více. Google Now se zde poprvé objevil. Dokáže vám říct základní informace o daném místě, datum a čas nebo naplánovat cokoliv bude potřeba.
Dále jsou k dispozici akční notifikace, takže stačí si je rozevřít a udělat vše, co bude potřeba. Taktéž můžete notifikace vypnout a to u každé aplikace zvlášť.
Nově je tady podpora 4K rozlišení, skupinové zprávy, více uživatelských účtu (pouze tablety), vylepšená aplikace fotoaparátu. Ikonky a widgety mohou být zmenšeny tak, aby se vlezli na domácí obrazovky.
Android 4.4- s kódovým označením KitKat
Datum vydání: 31. října 2013
Nově stačilo říct „Ok Google“ a mohli jste vykonávat hledání, posílání textovek nebo získat navigační informace z GPS.
Uživatelské rozhraní Androidu opětovně dosáhlo vylepšení. Uživatelé mohou udělat hlavní lištu průhlednou.
Taktéž je vylepšeno ID volajicího. Příjem volajícího, který není ve vašem kontaktním listu, tak vám ukážou informace z Google Maps, tedy v případě, kdy daná osoba nebo firma má číslo zde uložené.
Pod pokličkou je nový Android Runtime (ART) s novou experimentální aplikací runtime environment (není zapnuto ve výchozím nastavení), je to náhrada za Dalvik virtuální stroj.
Později byla verze KitKat i pro Android Wear zařízení. K dispozici pro chytré hodinky. Nová verze povoluje tisknout přímo z telefonu, optimalizovala výkon na slabších zařízeních, je zde i krokoměr a krokovací API. Od této chvíle mohly započíst Fitness náramky a další hodinky.
Android 5.0 – s kódovým označením Lollipop
Datum vydání: 12. listopadu 2014
Lollipop přišel s materiálním designem. Přidal více stínů a vylepšil přechody mezi jednotlivými obrazovkami, aplikacemi, stránkami. Notifikace se taktéž dostaly na zamčenou obrazovku.
Hudba, fotografie, aplikace a poslední hledané mohou být okamžitě přesunuty z jednoho Android telefonu na veškeré Android zařízení, které chcete.
Pod pokličkou je Android Runtime (ART) s (AOT), záměna za Dalvik. S Lollipop se Android objevil i v TV a v automobilech.
Nový systém podporuje 64-bitové CPU. Poslední aktivity na obrazovce s úkoly, namísto aplikací. Možnost tiskového náhledu, vylepšená zamykací obrazovka, bez podpory widgetů. Project Volta pro vylepšení výdrže baterie.
Nová funkce, která jednoduše migruje veškeré uživatelské soubory na nové Android zařízení a to za pomocí NFC nebo Bluetooth. Funkce chytrého uzamčení, vylepšené emoji, oficiální podpora pro dvě SIM karty, HD volání, nativní Wi-Fi volání.
<< Pokračujte na čtvrtou část tohoto seriálu >>