Duální fotoaparáty. Kdy byl jejich prvotní nástup?
Celé to započalo v roce 2011, kdy LG i HTC odhalili telefony 3D telefony – Optimus 3D a Evo 3D. Tyto telefony uměly udělat 3D obraz, ale také zároveň měly 3D kameru s možností 3D fotografií a videí. Právě tohle byl počátek, kdy měl chytrý telefon duální fotoaparát, ale budoucnost se velmi rychle zhatila, protože […]
Celé to započalo v roce 2011, kdy LG i HTC odhalili telefony 3D telefony – Optimus 3D a Evo 3D. Tyto telefony uměly udělat 3D obraz, ale také zároveň měly 3D kameru s možností 3D fotografií a videí.
Právě tohle byl počátek, kdy měl chytrý telefon duální fotoaparát, ale budoucnost se velmi rychle zhatila, protože pak celé 3 roky žádný takový telefon nevyšel.
Až v roce 2014 to HTC zkusilo znovu u One (M8). Druhý fotoaparát přidával hloubku do fotografií, ale ne s 3D, ale s efektem „bokeh“ – malou hloubku ostrosti, která byla původně docílená pouze zrcadlovkami.
Bokeh efekt u duálních fotoaparátu i jednoho senzoru
Právě tento efekt je v dnešních fotoaparátech velmi populární. Je docela jednoduché ho implementovat, nepotřebuje ani senzory s vysokým rozlišením a dá se aplikovat i do velmi levných telefony třeba se 2MPx. Nicméně Google ukázal, že tento „bokeh“ efekt se dá aplikovat i u jednoho senzoru (Samsung implementoval taktéž, ale Pixel byl více úspěšný.)
Panoramatické módy, portrétové módy
To vše se změnilo opět s příchodem LG G5, kde se představil fotoaparát se širokým zorným pole a to díky čočce v druhé kameře. Můžete tak používat panoramatické fotky, ale je to jen pro fotografie, kde se žádné objekty nepohybují, takže nějaké pěkné fotky krajiny z hor nebo u moře. To je to pravé pro panoramatický mód.
Apple pak přišel i s portrétovým módem, to znamená, že si třeba vyfotíte selfie předním fotoaparátem nebo i zadním fotoaparátem a automaticky vybere osobu / objekt z přední části scény (díky hloubkovému senzoru ví, kdo to je) a následně rozostří pozadí za ní.
3 senzory s příchodem Huawei P20 Pro
Pak přišlo na řadu Huawei, který přidal do svého fotoaparátu také černobilý senzor u Huawei P9. V základě jsou všechny digitální kamery černobílé – obrazový senzor má pixely barevně slepé. Většina kamer tak má takovou funkci jako je „Bayer“ filtr a dělají post-operace po vyfotografování a to v čipu mobilního telefonu. Tím se reduguje přílišné přesvětlení, trošku to zhorší kvalitu obrazu.
P20 Pro tento rok přišla se třemi kamerami namísto dvou. Jedná se o regulérní kameru, pak kameru pro zoom a černobílou kameru.
Obrovský technologický skok
Fotoaparáty v mobilních telefonech udělaly obrovský skok. Od roku 2011 se toho mnohé změnilo a s mobilními telefony se dá fotit opravdu cokoliv. Ve většině případů kvalitě přidává algoritmus a v dnešních dnech lze díky fotoaparátu vyhledat na internetu (Google Lens) i cenu daného objektu, překládat si menu v reálném čase a zároveň vám výrobci dodávají ty nejlepší technologie třeba s HDR10 a jinými možnostmi.
V chytrých fotoaparátech je už umělá inteligence, která si dokáže poradit s odstraněním šumu na fotografií nebo třeba Samsung disponuje variabilní clonou, která se otevírá a zavírá (propustnost světla) podle toho, jaké jsou zrovna podmínky.