4. ročník programátorské soutěže JA Czech „AT&T Hackathon 2019“
Na akci Hackhaton se utkalo celkem 15 týmů a to pod záštitou americké společnosti AT&T + vzdělávací neziskové organizace JA Czech.
Jedná se již o čtvrtý ročník programátorského 24 hodinového “závodu” pod záštitou Americké firmy AT&T Brno v rámci AT&T Aspire ve spolupráci s neziskovou vzdělávací organizací JA Czech. Na “bitevní” pole vstupuje celkem 15 týmů, které jsou složeny ze studentů středních škol a vysokých škol.
Mezi nimi jsou právě vývojáři, kodéři a nadšenci do programování. Ti všichni čelí výzvě vytvořit během 24 hodin funkční produkt na určené téma. Tentokrát se jednalo o technologie budoucnosti, tedy o takové technologie, které mají do budoucna se možnost uplatnit. Výsledný produkt je pak prezentován v anglickém jazyce před odbornou porotou. Ta se skládá z partnerských firem, které tento projekt spolu vedou.
Během celého dne se mohou studenti spolehnout na profesionální mentory, kteří jim rádi pomohou.
Celá akce probíhala ve dnech od 22. – 23. 11. 2019 v prostorách brněnského výstaviště.
Spousta studentů si mentory pochvalovala
Pochvala přišla například od studenta Jana Černohorského, jehož tým tento ročník vyhrál Hackathonu. V rámci rozhovoru sdělil následující:
„V rámci soutěže jsme měli k dispozici všechny součástky, které jsme si jen mohli přát, a byli nám ochotni poradit lidé, kteří se ve většině případů podíleli na jejich vývoji. Když nějaká velmi specifická součástka nebyla dostupná, vždy se našel mentor, který ji rád přinesl z domova,“
Jaké témata museli účastníci plnit?
Jednalo se například o chytrou vesnici, chytrou kancelář, inteligentní továrnu nebo bezpečnost zařízení / inteligentní sítě a infrastruktury.
Každoročně se do tohoto projektu zapojuje více studentů a spousta zapálených mladých, talentovaných účastníků s excelentními znalostmi. Většina týmů vypadala, že již fungují pospolu v nějaké firmě, protože jejich spolupráce byla na vysoké úrovni. Právě to je také účel tohoto projektu, jak se naučit do života spolupracovat a třeba i podnikat. Právě nezisková organizace JA Czech se soustředí na vzdělání v oblastech podnikatelského myšlení.
Tým výherců
Tým výherců se jmenoval “Pátek” a byl ve složení Jan Černohorský, Šimon Šustek, Vojtečh Káně, Adam Kadeřávek a Tomáš Kysela z Gymnázia J. S. Machara Brandýs nad Labem. Odnesli si tak hodnotnou cenu ve výši 4000 USD (cca 100 000,- Kč). Výherní produkt byl “Pátek Show Controller”, jak funguje, to se dozvíte v prohlášení Jana Černohorského.
„Na to, co budeme vyrábět, jsme přesto, že jsme prováděli intenzivní bouři mozků už od čtvrtečního odpoledne, přišli až dvě hodiny po začátku soutěže. Náš plán byl vytvořit zařízení, které dokáže ovládat světla, přehrávat hudbu a mnoho dalšího, a to tak, aby ovládání zvládl každý. Ve webové aplikaci si uživatel napíše nebo vloží scénář např. divadelní hry a na místo technických poznámek jako „rozsvítit světlo” či „přehrát skladbu 7” si vloží interaktivní tlačítka. Při samotném představení poté může velmi jednoduše klikat na tlačítka vložená v textu,“
O Junior Achievement (JA)
Právě nezisková organizace JA Czech se soustředí na mladé talentované lidi z celého Česka a v rámci svého zázemí pomáhají určit jejich směr. Díky tomu, že absolvují program JA Alumni, tak mohou získat během tohoto programu vyjímečné kontakty do svého profesního života. Mladí lidé rozvíjejí své dovednosti a účastní se na mezinárodních akcí.
JA Alumni nefunguje jenom v České republice, ale má svou síť absolventů v 83 zemích světa, takže se mladí studenti mohou podívat i do jiných zemí světa a poznat tamní vzdělávací systém či myšlení lidí. Zároveň společnost ukáže, jak podnikání funguje.
Organizace Junior Achievement je akreditovaná Ministerstvem školství, mládeže a tělovýchovy ČR. Organizace je postavena výhradně na darech od partnerských firem.