Co je to duální fotoaparát v chytrých telefonech? – část 1

Duální fotoaparát na mobilních telefonech je již nějakou dobu k dispozici, ale spousta lidí stále uvažuje, co to znamená, jak se to projevuje na kvalitě fotek. Každý výrobce využívá druhý fotoaparát tak trochu jinak. Mezi nejčastější příklady patří 3D kamera u HTC Evo 3D. Pak byl duální fotoaparát představen v podobě One M8. LG se […]

Duální fotoaparát

Duální fotoaparát na mobilních telefonech je již nějakou dobu k dispozici, ale spousta lidí stále uvažuje, co to znamená, jak se to projevuje na kvalitě fotek. Každý výrobce využívá druhý fotoaparát tak trochu jinak.

Mezi nejčastější příklady patří 3D kamera u HTC Evo 3D. Pak byl duální fotoaparát představen v podobě One M8. LG se rozhodla, že duální fotoaparát vezme svým způsobem na široký objektiv s G5 a tentýž rok Apple využil teleobjektiv na iPhone 7 Plus. Mezitím však Huawei přišel s monochromatickým fotoaparátem značky Leica na modelu P9.

Hloubkový sensor

Jedná se asi o nejzákladnější formu systému dvojí kamery. Primární kamera je doprovázena sekundární, jehož funkcí je mapovat prostor ve 3D. Jak určitě víte, tak nám oči dovolují vidět ve 3D, protože máme dvě oči s odlišnými pohledy a ty nám pomáhají rozpoznat hloubku objektu, které jsou blízko nás.

HTC

HTC

Druhá kamera v systému pracuje podobným způsobem. S druhou kamerou může systém pracovat tak, že rozpozná, jak daleko jsou předměty před sebou navzájem. Tyto informace se poté použijí k oddělení předmětu v popředí a v pozadí.

Právě se tohle všechno využívá v případě, kdy chcete zaostřit na objekt v popředí. V té chvíli je efekt ostrosti v popředu a pozadí je více či méně rozmazané. Takovou funkci jsme mohli spíše vidět u digitálních zrcadlovek, které disponují velkými senzory a velkými čočkami. Malé kamery v chytrých telefonech nemohou dosáhnout stejné mělké hloubky ostrosti. 

Z toho důvodu je v telefonu použivaná odlišná technika ostrosti a to taková, že se udělá ostrý předmět v popředí a vše co je zatím se použije modrý efekt, který to rozzostře. Dává to tak iluzi, že je pozadí nezaostřené. 

Příklad z HTC One M8

Příklad z HTC One M8

V teorií to vypadá jako bezproblému, ale v praxi má tato technologie poměrně problémy. V případě, že není váš objekt karbonový výřez, tak bude mít hloubku a jelikož není hloubka tak velká, jako hloubka mezi celým objektem a pozadí, kamera občas udělá to, že rozzostře okraje. Většinou tak výsledný obraz nevypadá úplně přirozeně. 

Je to zájmena z toho důvodu, že většina chytrých telefonu s touto kamerou aplikují rovnoměrné rozzostření na všechno v pozadí, zatímco s digitální zrcadlovkou se intenzita rozostření zvyšuje s odstupem od bodu zaostření. Zanechává tak dojem 3D.

Kamerové systémy s hloubkovým senzorem jsou velmi vzácné. První takový senzor jsme mohli vidět u HTC One M8, ale v dnešní době ho vidíme téměř všude, jako je třeba Honor 6X nebo Lenovo K8 Plus.

Monochromatická kamera (černobílá)

Další implementace duální kamery může být taková, že druhá kamera je monochromatická. Většinou primární kamera je doprovázena identickou sekundární kamerou. Obě mají identické senzory, čočky i zaostřovací systémy. Rozdíl mezi těmito dvěma je ten, že jedna má barevný filtr RGB a druhá ne. To znamená, že kamera nedokáže zachytit barvy, ale naopak monochromatická kamera dokáže zachytit více světla.

Huawei P9

Huawei P9

Pokaždé, když s telefonem uděláte fotografií, tak kamerový systém kombinuje výstup obou kamer a vkládá je do jedné fotografie. Teoreticky tak vznikne fotografie, která disponuje menším šumem a většími detaily.

S tímto systémem přišel jako první Huawei P9 a od té doby ho začínají používat i ostatní zařízení. Nicméně nemůžeme říct, jestli výsledný obraz je lepší nebo nikoliv a jestli se nejedná pouze o marketingový trh. Je těžké říct, jestli za lepší fotografie v některých situacích může systém dvojité kamery nebo software, který všechno zpracovává.

Černobílá fotografie z Huawei P9

Černobílá fotografie z Huawei P9

Huawei se snaží udělat kvalitnější fotografie namísto přidání nových funkcí, což oceňujeme, ale lepší by byla lepší schopnost zoom, jelikož jak víte, tak většinou při zoom se kvalita fotografie zhorší. Je to u všech mobilních telefonu a to je proto, protože se o všechno stará software. Nejedná se o normální zoom jak znáte ze zrcadlovek (optický zoom), ale je to pouze přepixelování daného obrazu (digitální zoom).

zdroj: gsmarena.com