Co je to HDR? – část 3

Máme tady předposlední část seriálu „Co je to HDR?“. Tentokrát se podíváme na HDR formát, abychom celému procesu opravdu porozuměli. Ne všechno podporuje právě HDR. Co je to HDR? – část 1 Co je to HDR? – část 2 HDR displej je jenom HDR displej v případě, že zobrazuje HDR obsah. Bez HDR obsahu se […]

Máme tady předposlední část seriálu „Co je to HDR?“. Tentokrát se podíváme na HDR formát, abychom celému procesu opravdu porozuměli. Ne všechno podporuje právě HDR.

HDR displej je jenom HDR displej v případě, že zobrazuje HDR obsah. Bez HDR obsahu se jedná jen o opravdu dobrý SDR displej.

HDR-10 a Dolby Vison, jaký je rozdíl?

HDR obsah je v této chvíli dostupný ve dvou hlavních formátech. HDR-10 a Dolby Vision. Mezitím co jsou tohle formáty, tak existují kodeky jako je H.264 nebo HEVC a existuji kontejnery jako MP4 nebo MOV, ale mají i další metadata, aby se rozlišovali mezi systémy HDR.

Soubor formátu HDR přehrávaný na displeji SDR bude vypadat stejně s nízkým kontrastem a málo barvami, jelikož systém nedokáže zobrazit světlo ani tolik barev, protože je prostě limitován.

HDR-10 je otevřený průmyslový standard, který je vytvořen Asociací spotřebitelských technologií, zatímco Dolby Vision je vytvořený společností Dolby. Přemýšlejte o HDR-10 jako o USB-C a Dolby Vision jako Lightning. Měli byste tak získat svůj vlastní obrázek.

HDR-10 je nejčastěji používaný formát, protože je volně použitelný a dělá svou práci. Všechno co podporuje HDR, tak používají HDR-10. Někteří přímo podporují Dolby Vision kromě HDR-10.

Dolby Vision

Dolby Vision

Pokud chcete HDR, tak takový obsah by měl být i takto vytvořen. Mezitím existující obsah může být vylepšen post-produkcí, což znamená HDR-ready. Nejlepší je nahrát film nebo vyfotit rovnou v HDR.

Na světě není žádná HDR kamera a veškeré high-end kamery jsou využívaný profesionály, jako je RED, ARRI nebo Blackmagic kamery. Ty dokážou zachytit široké dynamické pole barev a velmi jednoduše se video zkonvertuje do HDR.

Chytré telefony s HDR je pouze HDR-ready

Z toho vyplývá, pokud máte v chytrém telefonu funkci HDR, tak se jedná o post-produkci, kde čip telefonu zpracovává data a softwarově fotografii nebo video mění. Většina telefonu umí v HDR pouze fotit nikoliv nahrávat.

Dolby Vision potřebuje silný hardware

Unikátní věc na Dolby Vision je to, že Dolby má plnou kontrolu nad každým pixelem v obrazu a to přímo od tvůrců. Díky HDR-10 se můžete snadno přizpůsobit nastavení videa, ale u Dolby Vision jsou veškerá nastavení uzamčena podle toho, co Dolby chce, abyste viděli. S Dolby Vision se vizuální nastavení mění dynamicky při každé scéně za pomoci již přednastavených metadat a to vše pro nejlepší kvalitu obrazu.

Z tohoto důvodu má Dolby Vision mnohem větší nároky na hardware a to je také ten důvod, proč jsme získali na trh 8 telefonu s HDR a 1 s Dolby Vision. I televizory nepoužívají Dolby Vision a pokud ano, tak jen ty, které jsou příliš drahé.

zdroj: gsmarena.com