Co je to HDR? – část 2

Máme tady slíbené pokračování terminologie co je to HDR. Tentokrát se však zaměříme, co znamená HDR u displejů mobilních telefonu a také u TV.  Co je to HDR? – část 1 Porozumějte co je HDR u displeje Určitě jste už viděli televize, které mají podporu HDR a hlavně 4K rozlišení. Nicméně nejenom TV začínají využívat […]

Máme tady slíbené pokračování terminologie co je to HDR. Tentokrát se však zaměříme, co znamená HDR u displejů mobilních telefonu a také u TV

Porozumějte co je HDR u displeje

Určitě jste už viděli televize, které mají podporu HDR a hlavně 4K rozlišení. Nicméně nejenom TV začínají využívat HDR. Jedná se o displeje u mobilních telefonu a prvním telefonem byl Samsung Galaxy Note7, ale ten se moc nevyvedl, takže prvním telefonem by se dál říct, že byl Galaxy S8 a Galaxy Tab S3. Dále jsou to telefony Xperia ZX Premium, Xperia XZ1, LG G6 a LG V30 a v neposlední řadě iPhone X.

HDR displeje mají tři výhody oproti standardnímu zobrazování dynamického rozsahu (SDR, ikdyž to není oficiální terminologie):

  • Širší dynamický rozsah
  • Vyšší špičkový jas
  • Širší barevnou škálu

První a druhá výhoda je úzce propojena. Displej dokáže zobrazovat více detailů i v jasnějších a tmavších oblastech obrazovky.

Porovnání HDR vs SDR

Když si porovnáte dva displeje. Jeden HDR a jeden s SDR, tak zjistíte, že ten s HDR má jasnější části jasnější, než SDR displej.

Současně však vidíte mnohem více detailů. (SDR) Například pokud je někdo stojící vedle okna s jasným světlem, bude strana obličeje obrácená k oknu vypadat přeexponovaně (tedy bude maximálně jasná) na displeji SDR a bude tak jen bílá. U HDR displeje bude vypadat jasněji, ale dokonce bude vidět více detailů obličeje, aniž by světlá oblast byla přesvětlena.

SDR méně detailů, přeexponované scény. HDR detaily, kvalitní obraz, široká škála barev

Stejně se to opakuje u stínu, kde temný stínek obrazu jako jsou vlasy nebo tmavá bunda se jeví pouze černě, ale na HDR displeji uvidíte i samotné detaily.

U SDR obrazu při přidání jasu vymýti obraz bez jakýchkoliv detailů natož s HDR displejem vidíte detaily.

HDR 4K televize

HDR 4K televize

Třetím aspektem je širší barevná škála. Naše oči vidí jen určitou část barev, bohužel právě kvůli omezení přenosu dat ať už přes TV nebo internet, se používá výrazná menší podmnožina barev, které mohou naše oči vidět. Díky širšími aspektu barev zvyšujeme rozsah barev. Stále se však nepřibližujeme hranici, kterou naše oči dokážou zpracovat, ale stále je to lepší než SDR.

V praxi to znamená, že obrázky vypadají mnohem živěji, protože využívají širší škálu barev. Rajčata v reálném životě vypadají intenzivně červeně, ale na obrazovce nikoliv. To je kvůli toho, že displej nemá dostatečný rozsah barev pro reprodukci objektu. S HDR bude obraz vypadat blíže k životní verzi. 

Chcete si zlepšit barvu obrazu? Použijte displeje s HDR. Nejedná se o saturaci barev. Zvyšujete tím intenzitu barvy, ale neukazuje vám více barev. Širší barevná škála vám umožní vidět více odstínů barev, ale toho nedosáhnete se saturací.

zdroj: gsmarena.com