Jak šel čas s využíváním jednotlivých čipových sad
Během 70 – 80 let došlo k naprostému rozšíření architektur procesoru. Spousta těchto čipů teď můžeme najít v chytrých telefonech, které mají kořeny až do roku 1981 BBC Micro, která vyhrála souboj s tehdejším Intelem (a AMD) x86/x64, protože právě ti vládli na PC a serverech, ale existovali i v telefonech. Je to opravdu velmi […]
Během 70 – 80 let došlo k naprostému rozšíření architektur procesoru. Spousta těchto čipů teď můžeme najít v chytrých telefonech, které mají kořeny až do roku 1981 BBC Micro, která vyhrála souboj s tehdejším Intelem (a AMD) x86/x64, protože právě ti vládli na PC a serverech, ale existovali i v telefonech.
Je to opravdu velmi dlouhý příběh. Qualcomm Adreno GPU pochází původně od ATI mobilních Radeonu. AMD se rozhodlo dodávat mobilní čipy, takže prodalo svou divizi. Myslíte si, že AMD teď lituje svého rozhodnutí?
Rival grafických karet proti AMD byla nVidia, která přišla s čipy Tegra pro mobilní telefony a následně i vytvořili 2 – 4 jádrové telefony poháněný Tegra. V této chvílí Tegra existuje většinou v automobilových systémech (využívají GPU jednotku ke strojovému učení a samo řízení).
Architektura MIPS, je konkurencí pro ARM. Nicméně Apple se rozhodl vytvářet své vlastní GPU čipy a prodal architekturu MIPS. Nicméně i ARM architektura je součásti SoftBank.
Apple v této chvílí má své vlastní GPU i CPU a další společnosti také, ale ne všechny jsou úplně nezávislé a někteří nemají výrobní kapacity.
Vlastní čipy
Samsung Exynos taktéž disponuje CPU, ale ARM je typu Mali u GPU. Qualcomm zase má své vlastní GPU, ale v těchto dnech CPU pochází od ARM Cortex-A série. Huawei Kirin má MediaTek čipy na ARM architektuře exkluzivně.
Samsung občas prodá své čipy jiné firmě, ale většina je v Galaxy telefonech. To stejné dělá i Huawei.
Qualcomm a MediaTek nemají své vlastní telefony, ale jsou velmi populární. Počet telefonu a tabletů poháněný čipem MediaTek je mnohem vyšší, než Exynos zařízení.
Apple své čipy neprodává nikomu. Je jasné, že důvodem je optimalizace právě pro iPhone, iPad a další zařízení firmy Apple, a také přímo na jeho vlastní systém.
nVidia se již v této době soustředí na lukrativní pozici v jedničce mezi strojovým učením a čipy do samoříditelných automobilů.
AMD zase se vydal do boje s architekturou Ryzen, který konečně předhání Intel Core. Teď když má AMD CPU a GPU architekturu, tak si každý klade otázku, jestli nezačnou vyrábět čipy pro mobilní telefony.
Do budoucna tak můžeme očekávat, že spousta firem si bude vytvářet své vlastní čipy. Google už navrhl vlastní jádra pro část fotoaparátů u Pixel telefonu, Huawei má jednotku pro strojové učení. I z grafu můžete vidět, jak se vše mění.