Budoucnost mobilních telefonu
Jak se bude vyvíjet budoucnost mobilních telefonu a kam to celé směřuje? My na to máme pár odpovědí. Jedná se však o domněnky, kam si myslíme, že se celý trh posune.
Asi každého bude zajímat, jakým směrem se budou ubírat mobilní telefony. My jsme se rozhodli sepsat takový malý článek, kde bude o vývoji mobilních telefonu řeč a vrátíme se na chvíli zpátky do minulosti.
Mobilní telefony ušly opravdu dlouhou cestu technologického rozvoje. V době, kdy byly telefony Nokia 3310 se moc neřešilo, jaký telefon má výkon, ale spíše, jak dlouho vydrží. Nicméně pak nastoupily chytré mobilní telefony a tuto éru začal právě Apple, kdy vydal první iPhone někdy okolo roku 2007.
Poté nastoupil i systém Android. Displeje mobilních telefonu byly malé a moc toho mobilní telefony neuměly. Připojení nebylo 3G ani 4G nebo 5G, ale vše fungovalo na EDGE a pomalém internetovém připojení, kdy jste si museli platit opravdu obrovské sumy.
Internet v minulosti
Spousta lidí při zapnutí internetu ať omylem, tak se báli, že budou platit obrovskou částku. V té době byla částka za 1 MB stažených dat opravdu vysoká a snadno jste se dostali na částky okolo 1000 Kč i výše.
Když si to tak vezmete, tak dnešní doba je dobrá v rámci stahování skrz mobilní internet, neomezená data za 1500,- Kč a mnohem dalšího. I když i takto je cena vysoká, ale v porovnání s minulostí je to zanedbatelná částka.
Spousta lidí v dnešní době hraje hry pro více hráčů, poslouchá Spotify, posílá online fotografie a nahrává videa na Instagram. O tom jsme si v minulosti mohli nechat zdát a to dokonce ještě pár let nazpátek.
Displeje
V době, kdy chytré telefony začínaly, tak byly telefony vyrobeny s LCD displejem. Následovaly OLED displeje, které berou méně energie a mají věrohodnější barvy.
U Nokia 3310 jsme například mohli mít monochromatický displej. Textové zprávy jste si mohli zobrazit na 4 řádky maximálně.
Nyní je vše jinak. Dají se psát klasické dlouhé zprávy, které jsou spojené do jedné. Neplatíte ani za SMS nebo volání, pokud máte tarif střední třídy. Fungujeme v této době mnohem více vzdáleně.
Problémem je však, že kvůli těmto tarifům zdarma jsou na lidi kladený velké nároky, jako jsou odpovědi do pár minut, protože každý z nás má většinou internet v mobilu.
V minulosti byly takové malé displeje okolo 2 palců, pak 4 a nyní máme průměr okolo 6 palců. Vyrábějí se telefony skládané.
Fotoaparát
Fotoaparáty ušli v mobilech opravdu dlouhou cestu a mají technologický pokrok. Ve starých telefonech jste těžko fotili a pokud ano, tak z toho většinou nic nebylo. Nešlo totiž poznat, co na fotce je. Nicméně od roku 2010 došlo k pokroku a telefony začaly získávat technologie jako je stabilizátor obrazu, LED blesk, senzory typu hloubkový senzor, makro senzor (blízké snímání) nebo senzor pro ZOOM.
Telefony nyní podávají skvělé výkony a rozlišení fotografií velmi často přesahují 4K s HDR+ a dalšími vymoženostmi.
Budoucnost
V budoucnu můžeme očekávat transparentní telefony, telefony se selfie kamerou, která je skrytá za displejem a nejde vidět. To stejné čekáme u dalších tlačítek. Již nyní je senzor snímání otisků prstů pod displejem.
Pokud se uchytí skládané telefony, tak určité cenově dostupné tyto typy telefonu. Většina propojení bude bezdrátové, protože firmy se budou snažit telefon udělat tenčím. Takže sluchátka bezdrátové, bezdrátové nabíjení. Mikrofón bude minimální a reproduktor také. Telefon tak bude opravdu velmi tenký.