Android Roadshow 2013 v Praze

Android Roadshow je setkání všech nadšenců do Androidu, potkáte tam super lidi, kteří si rádi popovídají a v případě potřeby poradí, či pomohou. Zahrál jsem si na konzoli Ouya, podíval se na vlajkové lodě HTC a Samsungu, konečně jsem měl v ruce nejnabušenější telefon světa a slyšel jsem i pár zajímavých přednášek. Více si toho […]

logo

Android Roadshow je setkání všech nadšenců do Androidu, potkáte tam super lidi, kteří si rádi popovídají a v případě potřeby poradí, či pomohou. Zahrál jsem si na konzoli Ouya, podíval se na vlajkové lodě HTC a Samsungu, konečně jsem měl v ruce nejnabušenější telefon světa a slyšel jsem i pár zajímavých přednášek. Více si toho přečtěte v tomto článku, jsou v něm i informace, o kterých nikdo neměl zdání.

 

Jak už jsem řekl, na Android Roadshow se sjíždí většina fanoušků Androidu, Roadshow ale jezdí i za nimi. Toto setkání se tento rok koná v Pardubicích, Plzni, Ostravě, Českých Budějovicích a v Hradci Králové. Jak sami vidíte, není to akce, která by se konala na jednom místě a byla by jen pro okolní fanoušky.

 

Podívat se na ní může opravdu každý, vstup se neplatí, jen se zaregistrujete zde a je to :). Tato akce ale není jen o setkání fanoušků, je to hlavně o programu a možnosti osahat si telefony, či android příslušenství, ke kterým se lehce nedostanete. V tomto roce si tedy můžete osahat vlajkové lodě Samsungu a HTC, tedy S4 a One. Díky internetovému obchodu si zde můžete osahat i telefony od Lenova, Oppa či dokonce hardwarově nejlepší telefon světa Xiomi MI2. Je zde i možnost zahrát si na konzoli, která je zatím poslána jen vývojářům. Tato konzole uspěla na kickstarteru a určitě jste o ní už slyšeli. Je to konzole Ouya, konzole s opravdu hodně upraveným androidem.

 

Na programu toho bylo opravdu mnoho a myslím, že půl hodiny na přednášku je neskutečně málo. Proto se přetahovalo a následně se celý program přesunul do půl páté, což je jen dobře.

program-roadshow-praha

 

První na řadě byla akreditace návštěvníků. Tedy otevření Roadshow pro zaregistrované uživatele. Dostali jste slušivý zelený náramek, v případě prémium účtu na stránce pořadatele i zlatý, a mohli jste se procházet po celé akci.  Znovu podotýkám že celá akce je pro návštěvníky zdarma, což je opravdu super.

 

↓řada pro prémium uživatele↓

 

Následovalo zahájení Roadshow, při kterém jsme se seznámili s redaktorem portálu Svět androida(Petr Mišák) , který nás celou akcí provázel. Je to skvělý řečník, který je připraven snad na vše.

 

Hned poté následoval Samsung. Jejich přednáška byla opravdu dobrá. “Pán od Samsungu“ věděl, že jen málo lidí si o telefonu S4 nic nepřečetlo a tak hned vše ukazoval. Ukázal i novou funkci SideSync. O té jste s největší pravděpodobností neslyšeli, přiznám se, ani já ne. Díky této funkci můžete streamovat displej telefonu do počítače a z počítače ho i ovládat.  V tu chvíli jsem si řekl, že něco takového tu už je, a to přece BBQ Screen. Rozdílů mezi těmito funkcemi je ale mnoho. SideSync jde jen pro určité Samsung zařízení, to je ale to nejmenší. Pro streamování musíte připojit telefon kabelem k pc, to ale také není to hlavní. Hlavní je, že tato funkce je plynulá a s opravdu dobrým rozlišením. Můžete klidně na telefonu hrát nějakou hru a na počítači se displej plynule zobrazuje. Žádné padání FPSek, ne, opravdu! Kdo mi nevěří, ať tam běží ;).

http://www.youtube.com/watch?v=HVvczhM5KxI

 

 

Jako další nám ukázal focení zadním i předním fotoaparátem najednou. Což nám velice vtipně předvedl na blízko sedící slečně. Místo obličeje jejího přítele dosadil obličej svůj. Přítel moc nadšený nebyl, ale v celém sále se ozval smích.

 

 

Poté byla půlhodinová přestávka, za kterou jsem si stihl osahat HTC One a SGS4. Popravdě řečeno, telefony jsou v hodně věcích podobné a musím uznat, že Samsung vyhrává. Jsem zastáncem HTC, ale musím být objektivní a Samsung si vás mnohem více získá. Je v něm  více blbůstek, které vám ale velice zjednoduší život. Ať už mluvím o funkcích ve fotoaparátu či o Group Play. HTC může dominovat jen vzhledem a “dobrými reproduktory“ od kterých jsem čekal více. Obsluha u stánků byla velice příjemná a bez ostychu si s vámi začali povídat. Jen tak mimochodem, víte, že zaměstnanci HTC a Samsung dostali vlajkovou loď zadarmo? 🙂

 

 

 

Bohužel, HTC svojí přednášku docela zvoral. “Pán od HTC“ nic nepředstavoval na místě, jen si za sebou pustil film a mluvil do něho. Protože mu zbyl čas, tak umožnil pár dotazů a přednáška byla za námi. Ale i zde jsme se dozvěděli nové informace. HTC Google Edition prý nebude(lhali nám! 🙂 už je dostupný na americkém google play!) a s trochou štěstí bude modrý HTC One.

 

Následovala další přestávka, kterou jsem strávil u stánku Svět Androida. V tomto stánku byla kulička Sphero, Ar. Drone, konzole Ouya a telefony z Číny. Kulička Sphero mi připadala jako nehorázně luxusní věc, kterou prostě musím mít. Po vyzkoušení mě tato nálada rychle přešla. Dá se dobře ovládat, má přednastavené trasy pohybu, ale prostě to není to, co nám ukazovali ve videu. Omlouvám se, jestli to někomu přijde i po vyzkoušení jako super věc, ale já z toho mám bohužel jiný pocit. Vezmete si tablet s aplikací na ovládání do ruky, chvíli si s kuličkou jezdíte, změníte barvu, zkusíte přednastavené trasy a to je vše. Předáte tablet dál, nenastane ten pocit “nechte mě všichni být, tohle je tak úžasné, že to už z ruky nedám!“.

 

 

Ar. Drone jsem si bohužel nevyzkoušel, ale co jsem sledoval, tak si ovládání lidé užívali.

 

Konzole Ouya je opravdu zajímavá. Prý zatím jediná v České Republice. Pohyb v menu je lehký, rychlý a intuitivní. Ovladač vypadá jako ovladač od Playstationu, tedy vpravo křížek, čtvereček, trojuhelník, kolečko. Zde je to ale O,U,Y,A. Uprostřed ovladače je velké U, které když zmáčknete dvakrát, tak vás vrátí na hlavní obrazovku.  V mnoha hrách je ale pozměněné ovládání a to vás hodně zmate. Když si ke konzoli poprvé sednete, dojde vám, že U je něco jako enter a A jako zpět. Ve hrách je to ale třeba naopak.

 

↓konzoli Ouya jsem si prostě musel vyzkoušet! 🙂 ↓

 

Poté jsem si zkusil čínské telefony. Vcelku na nich nebylo co ke zkoušení. Čistý android, bez nadstavby. Xiaomi MI2 je ale jiné. Poznáte to na první pohled. Jiná rom, jiná nástavba, android 4.2. Aktualizace Rom prý probíhají každý pátek, což mě překvapilo, u telefonu za 6500. Bohužel nenainstalovaná žádná aplikace navíc, žádná hra. Prostě telefon, který jen vybalili z krabice, zapnuli, připojili a čau.

 

Další přednáška, na kterou jsem se těšil, byla “Rudý android“. Byla to přednáška od “pána z internetového obchodu(Jiří Opletal)“. Bohužel měl mikrofon hodně blízko ústům, takže jste někdy něco nepochytili.

 

Redaktor Mišák to ale vzal se srandou a pokaždé mu mikrofon oddaloval.

 

Přednášející pán si ale mikrofon tvrdošíjně pořád přibližoval k ústům. Všichni to vzali s nadhledem, úsměvem na tváři a poslouchali tuto zajímavou přednášku, která přikovala k sedadlům nejednoho návštěvníka.

 

 

Pan Opletal na této přednášce představil velmi zajímavé telefony za opravdu nízkou cenu. Telefon, který byl vydán minulý rok a stále drtí vlajkové lodě ostatních velkých výrobců? Za neuvěřitelných 6500 v obchodech. Vodě odolný telefon s dvoujádrem? Okolo 3000.

 

Zmíněný vodě odolný telefon je Lenovo A660. Jiří vodě odolnost na místě demonstroval.Bohužel po vyndání z akvária přestala fungovat horní polovina displeje. To se ale snad spravilo restartem.

 

Také nám uvedl pár rozdílností mezi Českou a Čínskou komunikací. Věděli jste třeba, že v Číně není slovo “ne“? Takže je velmi snadné s nimi vyjednávat. Prý také uznávají autority. Takže když třeba na internetu je k dostání telefon v modré barvě a on vám říká, že není, tak stačí trochu ostřejší dopis. Samozřejmě se to nesmí přehánět.

 

Následovala přestávka na oběd, můj kamarád odešel a já se tam skamarádil s jinými kluky, které jsem totálně neznal. I tak jsem poznal, že na této akci jsou suproví lidé, kteří se rádi skamarádí. Došli jsme si na oběd do mekáče. Bohužel jsme nestihli přednášku o českých aplikacích, což mě velice mrzí. Koukli jsme se ale na SGS4 Active, SGS4 mini. Ozkoušel jsem si Side Sync, pohybování po stránce očima a group play. Vše běží na 100% a je to zábava. U Side Syncu  jsem ozkoušel FPS při hře, které bylo zcela plynulé. Group play je opravdu dobrý, spojíte se s ostatními uživateli, kteří mají S4 a můžete si zahrát hru, nasdílet obrázek (na který se dá malovat, což je sranda) či na všech zařízeních pustit jednu písničku najednou. Blbůstek Samsung vymyslel opravdu mnoho a u mne tímto vyhrál.  SGS4 Active je jen vodě odolný, prachu vzdorný a má horší displej. Jinak moc ochráněn není.

 

Dále byla přednáška o Google TV, o které jsem nevěděl co si myslet. Na začátku této přednášky jsem stihl vyplnit soutěžící dotazník, ve kterém jste měli tipnout, kolik lidí bylo na této roadshow. V přednášce jsem se dozvěděl, že Apple má už svojí televizi, na kterou ale není otevřené ADB, takže na mohou programovat jen zaměstnanci Appleu. Google vytvořil svojí televizi také, ale není to televize, nýbrž zařízení, které se připojí k vašemu stávajícímu DVB-T či k DVD a dokáže tyto zařízení ovládat. Máte tedy jen jeden ovladač a vaše televize dostane nový vzhled, stane se z ní “chytrá televize“. Přednášející ale napomínal, abychom si to nepletli s Android TV. To totiž nemá upravený android, je to jen android na flashce. Více se dozvíte na této stránce.


 

Při další přestávce jsme oběhli ještě jednou stánky, zahráli si znovu na Ouye a těšili jsme se na diskuzi. Ta opravdu stála za to. Padali otázky, které byli opravdu hodně na tělo. Vypíši jich zde jen několik, protože padali i otázky, které na této diskuzi neměli pořádně co dělat.

 

Otázka na Samsung, HTC, Prestigio: Proč se tolik bráníte rootu?

Na tuto otázku nereagovali zástupci nijak hnusně, jasně chápali, že si lidé root přejí. Bohužel když si root udělá uživatel, který o něm nic neví, tak si může zmrzačit celý telefon. Kdyby měli telefony či tablety již z výroby root, mohlo by se stát, že by si uživatel, který o rootu nic neví, nainstaloval aplikace a zničil by si telefon/tablet. Kvůli tomu by mohl nadávat na výrobce, že je to jejich chyba. Tuto odpověď řekl hlavně Samsung a ostatní přítomní zástupci ji jen zopakovali.

 

Otázka: Proč v zahraničí je dvousimková verze HTC One a v Evropě ne?

Na to zástupce HTC podal zajímavou odpověď, HTC One ve dvousimkové verzi se připravuje na podzim tohoto roku. Cena bohužel není známa. Tuto otázku položili i Samsung a Prestigiu. Samsung některé výrobky již dvousimkové má, Prestigio dokonce všechny.

 

Otázka: Kdy vyjde S4 Google Edition?

Google verze SGS4 vyjde také ne podzim tohoto roku, cena ale také není známa.

 

Otázka na výrobce: Jak je to se aktualizační zárukou?

Záruka je u každého výrobce jiná, Samsung uvádí aktualizace systému 2 roky, u některých výrobků i více roků. HTC uvádí aktualizace jen dvě, ale také je to výrobek od výrobku. Dozvěděli jsme se ale i to, že v zákoně jsou 2 roky povinné záruky. To se ale bude snižovat. Záruka také půjde uplatnit jen ohledně vady, která byla už při koupi. Zákon je ale stále v jednání a můžeme jen doufat, že bude zamítnut.

 

 

Po těchto otázkách následovalo vyhlášení soutěže. Nejdříve vyhlásil Samsung vítěze své soutěže o lahev vína.

 

Poté se vyhlásili výherci soutěže o vlajkové lodě Samsungu a HTC.

Jeden kluk počet lidí na této Roadshow uhádl přesně! Na Pražskou Roadshow se dostavilo 336 lidí.

 

Všichni fanoušci Androidu a velmi přívětiví lidé. Pokud nemáte s kým na Roadshow jít, nebojte se a běžte sami. Pokud nejste stydliví, tak se bez potíží k někomu připojíte. Já osobně jsem si tuto Roadshow užil, i když kamarád odešel a já se připojil k jiné partě, která byla dost v pohodě.

 

A pokud si myslíte, že jste si už všechno přečetli v tomto článku, není to pravda. Bylo tam mnohem více věcí, které stojí za to, si vyzkoušet.

 

Za fotky moc děkuji fotografovi Tomáši Očadlému. Akci pořádal Svět Androida.