Cena next-gen čipů nutí výrobce vzdávat výrobu na 7nm výrobním procesu

Počitačové čipy jsou stále menší a silnější. Za několik málo dnů uvidíme první telefon (nový iPhone) na 7nm architektuře. V této chvíli je nejmenší čip na 10nm procesu. Nicméně moc takových výrobců není a do 7nm procesu se nepouští. Třeba taková firma GlobalFoundries je jedním hlavních výrobců čipů. Rozhodli se, že prozatím ukončují výrobu 7nm […]

7nm cipy

Počitačové čipy jsou stále menší a silnější. Za několik málo dnů uvidíme první telefon (nový iPhone) na 7nm architektuře. V této chvíli je nejmenší čip na 10nm procesu. Nicméně moc takových výrobců není a do 7nm procesu se nepouští.

Třeba taková firma GlobalFoundries je jedním hlavních výrobců čipů. Rozhodli se, že prozatím ukončují výrobu 7nm čipů a to kvůli nové strategií. Tento krok je trošku překvapení, protože firma na 7nm čipech pracovala skoro 2 roky a výroba většiny čipů měla započíst ke konci roku.

GlobalFoundries taktéž ukončilo vývoj 5nm a 3nm procesorů a budou se soustředit na 14 a 12nm čipy. Tyto čipy se ve velké míře využívají v telefonech střední třídy, po kterých je největší poptávka.

Výroba 7nm čipů je velmi drahá

Právě výroba těchto čipů stojí výrobce několik miliard dolarů a investice se vyplatí jen firmám, které mají dostatek objednávek, aby se jim investice vrátila. K dispozici je tak pouze firma Samsung a TSMC, kteří vyrábějí své čipy pro své klienty.

Nicméně menší konkurence je pro Samsung a TSMC dobře, ale zase na druhou stranu prémiové modely mohou mít vyšší cenu právě díky menší konkurenci.

Nicméně společnosti hledají další způsoby, jak si získat své zákazníky a to třeba skládacími telefony.

Zdroj