7 způsobů jak zlepšit bezpečnost v oblíbených aplikacích pro zprávy
Objevte 7 klíčových tipů pro zvýšení bezpečnosti vašich chatovacích aplikací.

V dnešní době každý dbá na bezpečnost. Snaží se o to, aby veškeré jeho zprávy nejlépe nebyly sledovány, nebyly tedy ukládány na server a docházelo tak k end-to-end šifrování. To nabízejí aplikace jako je třeba WhatsApp nebo dokonce i facebook messenger. Jenže co dál? Je to opravdu tak bezpečné?
Jako první způsob, jak zlepšit bezpečnost je právě kontrola end-to-end šifrování. Zprávy tak horko těžko mohou být přečteny druhou stranou. Problémem pro třetí stranu je ten, že dekryptovací klíč má pouze vaše zařízení a zařízení člověka, se kterým si píšete. Nikdo tedy nemůže zprávy číst a to ani ten, kdo vám poskytuje internetové připojení.
Nicméně ne všechny aplikace tohleto mají. Například Google Messages podporuje end-to-end šifrovaní pouze v případě, že máte zapnutý RCS chat, tedy jde o rozšířený chat a nikoliv standardní a musíte si toto zapnout.
Posílejte zprávy, které se po čase smažou
Ať už máte end-to-end šifrování, tak bezpečnost můžete posílit ještě více a to odesláním zprávy, která se po nějaké době smaže. Doporučujeme takto posílat informace o přihlášení nebo finanční informace. Většina aplikací pro zprávy tímto disponuje, kdy nastavíte, jak dlouho vaše zpráva bude živá.
Nicméně i přesto to není úplně skvělé řešení, protože protějšek si udělá screenshot, aby si informace třeba uložil.
Aktualizujte aplikaci
Aktualizujte si svou aplikaci pro zprávy, abyste měli ty nejnovější bezpečnostní aktualizace. Vývojáři na regulérní bázi vydávají aktualizace, které jsou pro ně známé jako bezpečnostní problém a díry, které mohou být protivníkem překonány. Určitě tedy aplikace aktualizujte a to jak systémové, tak i aplikací. Určitě nikdy nenechávejte mobilní telefon neaktualizován, protože pokud se přes něho připojujete do bankovnictví, tak můžete mít problém.
Uzamkněte zprávy
Pokud je to možné, tak vždy, když v nějakém chatu posíláte citlivé informace, tak si ho i uzamkněte pod heslo. Nemusíte každou konverzaci, ale individuální. Například WhatsApp to umí velmi dobře.
Upravte si, co sdílíte s danou aplikací za data
Aplikace většinou využívají vaše osobní informace a zároveň i zobrazuje vaše osobní informace ostatním. Ve WhatsApp lze tyto informace skrýt, protože jinak uživatelé mohou vidět vaši profilovou fotku, jestli jste online, kdy jste zde naposledy byli a mnohem víc. Profilovou fotku může někdo zneužít a stáhnout a poté ji používat pro své nekalé potřeby.
Zálohujte chat
Určitě nezapomínejte zálohovat si aplikace, kde chatujete. Když se něco stane, tak přijdete o veškerá data a to určitě nechcete. Určitě však při zálohování zkontrolujte, jestli je i toto šifrováno, kdyby náhodou se dostal k souborům zálohy.
Nastavte zámek na aplikaci
A asi nejvíc efektivní způsob zabezpečení je dát zámek na aplikaci. Každý, kdo se chce dostat do telefonu, tak může obejít zabezpečení hlavní obrazovky i dokonce zámku pro zobrazení chatu v aplikaci. Nicméně čím více zabezpečení máte, tak tím je to pro toho, kdo vám například ukradne telefon, tak je horší vše stáhnout.
Ono stejně nejlepší je mít v telefonu software, který se postará o vzdálené připojení a vy v případě toho, že vám telefon někdo ukradne, tak ho na dálku smažete.