5G svět je blíž než si myslíte. Jak bude takový život vypadat?
5G síť změní naše životy v mnoha směrech. Většinu si neumíme ani představit. Implementace 5G sítě by měla probíhat mezi roky 2020 a 2035 a v roce 2035 bude mít za následek využití sítě 5G podporu 22 miliónu pracovních míst ve světě a dokáže produkovat až 12.3 trilionu dolarů. Takže 5G síť je opravdu něco […]
5G síť změní naše životy v mnoha směrech. Většinu si neumíme ani představit. Implementace 5G sítě by měla probíhat mezi roky 2020 a 2035 a v roce 2035 bude mít za následek využití sítě 5G podporu 22 miliónu pracovních míst ve světě a dokáže produkovat až 12.3 trilionu dolarů. Takže 5G síť je opravdu něco velkého a většina operátoru a zařízení se na tento vlak snaží nastoupit co nejrychleji to jde.
Původně 5G síť se neměla dostat do komerční sféry ještě do roku 2020, ale spousta společností, kteří tvoří 5G technologie, tak se snaží toto datum trošku posunout a možná první výsledky uvidíme už v roce 2019. Třeba takový Vodafone a EE ve Velké Británií už oznámily plány na provedení zkoušek v některých městech napříč Britskými ostrovy. V USA taktéž mají své plány, kde budou své první telefony připojovat k 5G síti již v roce 2019.
Asi největším inovátorem v oblasti 5G sítě je právě společnost Qualcomm, která má k dispozici X20 modem s možnosti 5G. Tento modem bude v telefonech v roce 2019.
Život s 5G sítí
Váš budík zvoní každé ráno, když vstáváte do práce nebo do školy. Nynější síť nedovoluje technologicky dělat více věcí najednou. S 5G síti s tímto budíkem zapnete třeba varnou konvici a nastavíte vše, co potřebujete, abyste měli hned po ránu dokonáno. Vše bude mezi sebou propojené.
Stahování filmů bude během sekundy a další vlna chytrých měst se zpřístupní právě díky 5G. Věci budou mnohem efektivnější, rychlejší a za celých 24 hodin toho zvládnete mnohem více.
Změna nastane i v případě, když síť funguje tak, že čím více lidí je na síť napojeno, tak tím pomalejší je. S 5G síti by se to mělo změnit.
Autonomní vozidla
Ve chvíli když odcházíte z domova, tak nasedáte do auta a vydáte se na cestu, ale řídíte sám. Nebylo by lepší, kdyby to za vás dělala technologie? Někteří mohou namítnout, že technika také chybuje, ale nechybuje tak, jak člověk. S 5G sítí budou automobily mezi sebou komunikovat a bude tak každý automobil vědět, kde je kdo a vyhnete se tak nebezpečí kolize. Vaše auto dokáže vidět za roh s novou technologií, auto si uvědomí, že je před vámi zácpa a automaticky pojede objížďkou, aby se ji vyhnulo.
V2V (Vehicle to Vehicle) komunikace je v reálném čase a pokud před vámi někdo pojede do zatáčky, tak automobil bude vědět, co ten automobil před vámi vidí a nestane se tak, že by autonomní vozidlo někoho srazilo.
V2P (Vehicle to Person) dovolí vozidlům se učit, jak chodíme. To dává pokročilou možnost rozeznat, kdy nám někdo vstoupí do cesty. Už z pohybu těla pozná, jestli chce na cestu vejít nebo vejde i v případě, že po cestě jedete.
Práce
Odezva v 5G síti je naprosto minimální. Odezvou se myslí čase, který je potřeba k vykonání vaší akce. To znamená kliknete na tlačítko stáhnout a čekáte, než stahování započne, což je daná odezva. V 5G sítí je tato odezva opravdu minimální a komunikace mezi vozidly je tak velmi rychlá. Rychlejší, než reakce člověka.
Co se týče následného využití v práci po cestě do práce s autonomním vozidlem, tak to je nasazení VR brýlí. Nemusíte být ani s týmem na místě, takže pracujete odkudkoliv. V reálném čase následně vyhotovujete daný produkt. To vše lze dělat už teď, ale je to pomalé a kvalita není dobrá. V 5G síti všechno jde rychle.
V továrně, kde se bude nový výrobek vyrábět, tak bude moci pracovat mnohem efektivněji a to díky strojovému učení, kdy je proces výroby monitorován v reálném čase a vše je připojeno do soukromé LTE sítě. 5G NR povoluje IoT zařízením komunikovat skrze své frekvence. Tyto technologie zlepší životní úroveň. Je jedno jestli žijete ve městě nebo na vesnici.
Farmáři budou moci monitorovat svou úrodu za pomocí dronů a v reálném čase získávat data o zdraví daného produktu. Distribuční společnost zase může monitorovat náklaďáky a vyhnout se tak nepříjemnostem poruchy kamiónu, protože už dopředu společnost bude vědět, že něco není v pořádku.
V souhrnu
Řekli bychom, že 5G síť ovlivní život na Zemi. Nové inovace, nové virtuální reality, alternativní reality. To vše se nám dostává na pult a s 5G sítí začne i inovativní projekty jako jsou chytrý města, chytré automobily, které mezi sebou budou komunikovat.
Nicméně co se týče těch automobilů, tak to je běh na dlouhou trať, protože jen tak se nepodaří obměnit celý vozový park daného státu. Nicméně vývoj 5G sítě bude stát hodně peněz a až potom začne ta pravá budoucnost jako ze Sci-Fi.